O české kultuře se v deníku The New York Times nepíše každý den. Respektive se o ní nepíše vůbec. Když tedy předminulý týden možná nejlepší noviny světa věnovaly půlstranu čtyřiatřicetileté sochařce ze Sušic Anně Hulačové, je to velká událost. Samozřejmě těžko předjímat věci příští. Nicméně dá se očekávat, že ji zařazení do mezinárodního kontextu rychle katapultuje tam, kde se z českého umění pohybuje díky pozornosti zahraničních médií jen o generaci starší David Černý. Tedy do středu zájmu globálního publika.

Hulačové si američtí novináři všimli na březnovém uměleckém veletrhu Art Basel v Hongkongu. Autorka sem byla zařazena do sekce Objevy pro mladé talenty, které chtějí jejich galeristé (v případě Hulačové je to žižkovská galerie Hunt Kastner) dostat na asijský trh. Kurátoři veletrhu si ji z obrovské tlačenice přihlášených jmen vybrali díky tomu, že se už předloni účastnila obdobné londýnské akce Frieze, a také proto, že jí loni na podzim uspořádala samostatnou výstavu v Paříži Nadace Louise Vuittona. Čím si zrovna ona zasluhuje takovou pozornost?

Odpověď by mohla povzbudit celou českou kulturu. Hulačová je totiž výjimečná tím, jak moc se v její tvorbě objevují témata typická pro náš prostor. I v The New York Times převyprávěli, jak jí s jejími sochami svorně pomáhá celá rodina včetně muže, otce i bratra. Hulačová se nikdy nesnažila získat výtvarné vavříny tím, že by dobývala velká města a postavila se k rodnému kraji zády, ale naopak se vždy držela v domácím…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte