Dvě věci dokážou člověka na tématu sexuálního zneužívání dětí pokaždé znovu překvapit: jak je časté a jak moc je pro oběti devastující. Obojí teď můžeme vidět na pokračujícím skandálu v katolické církvi nebo v dokumentu Leaving Neverland postaveném na výpovědích mužů zneužívaných v dětství zpěvákem Michaelem Jacksonem. Zjevně nastává éra, kdy se oběti přestávají bát o svých zkušenostech promluvit. Minulý týden k tomu v českém prostředí přispěla komiksová kreslířka vystupující pod pseudonymem Toy Box. Její text zveřejněný v deníku A2larm je pozoruhodný otevřeností a také přesností, s níž popisuje psychické následky i kulturní mechanismy, z nichž zneužívání vyrůstá.

Výtvarnici zneužil zhruba ve třech letech její nevlastní dědeček, a ze života jí tak udělal nekončící utrpení v podobě rozvráceného sebevědomí, depresí, nefunkčních vztahů, permanentního pocitu, že svět je nebezpečné a nepřátelské místo. Způsob, jak výtvarnice popisuje, co zkušenost udělala s jejím smyslovým prožíváním, je tak sugestivní, že se člověku málem dělá nevolno spolu s ní.

Toy Box si – stejně jako zástup dalších obětí – zaslouží respekt za odvahu vyjít se svou minulostí na světlo. Jestli má něco potenciál zastavit budoucí predátory, tak je to vědomí, že podobné příběhy nezůstanou skryté. Ještě důležitější jsou ale její postřehy o tom, z čeho sexuální násilí na dětech vlastně vyrůstá. Nejkřiklavější případy poslední doby by mohly trochu svádět k domněnce, že se jim daří v prostředí, které je…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte