52C_jaros
Za chvíli se obecenstvo bez podpory lízátek a brambůrků neobjede. (Představení Johan doktor Faust) • Autor: Milan Jaroš

Na tohle nebylo publikum evidentně připravené. Hned krátce po začátku představení se přední řady zaplněného sálu začínají vrtět, diváci se zmateně rozhlížejí kolem sebe a jeden z nich náhle s pláčem odbíhá kamsi pryč. Jak čas divadelní hry ubíhá a blíží se k finálním bezmála dvěma hodinám bez přestávky, většina z diváků v sále nevydrží bez soustavné podpory lízátek, brambůrků a limonád, jejichž hlasitou konzumací místy přehlušuje divadelní produkci.

Jsme v restauraci Na růžku v Pecínově u Nového Strašecí. Poslední březnový pátek tu skupina Handa Gote předvádí své nejnovější představení Johan doktor Faust. Výběr místa pro loutkovou produkci není náhodný: v Pecínově žije František Antonín Skála, syn fenomenálního sochaře a momentálně jeden z nejlepších tvůrců loutek v naší zemi. Skála skupině pro její novinku vyřezal dřevěné hrdiny tak, jak se to dělalo v druhé polovině 19. století, když s Faustem objížděli české země kočovní divadelníci.

Také současní loutkoherci se striktně drží původního textu zapsaného v roce 1911 Jindřichem Veselým. Občas se v něm mluví německy, trochu latinsky, ale i stará čeština je pro dnešní publikum překladatelským oříškem. Zvlášť když se věkový průměr tak jako v Pecínově drží kolem pěti let.

Plicovačka a pimprláčtina

Johan doktor Faust je v repertoáru Handa Gote výjimečný titul. Příští rok bude skupině patnáct let a dosud se profilovala jako sestava orientovaná na experimenty s technologiemi našeho věku: k…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte