Kultura

Píseň pro Issy Bradleyovou

Britská prozaička Carys Bray byla vychována jako mormonka a do současné mormonské komunity v hrabství Lancashire zasadila děj svého prvního románu, v němž tak hovoří z vlastní kulturní i osobní zkušenosti. Také ona během sedmi let porodila pět dětí, přičemž jedno z nich zemřelo – stejně jako titulní hrdinka knihy Píseň pro Issy Bradleyovou. A zbylí členové rodiny se musí s její smrtí vyrovnat.

Otec Bradley se ještě zapáleněji vrhne na církevní povinnosti a jeho rodiče se věnují misijní činnosti v Dublinu natolik, že na pohřeb vnučky ani nepřijedou. Sestra Zippy a bratr Al se kromě žalu horko těžko vypořádávají s dospíváním v blízkosti světských vrstevníků, protože mormoni odmítají výdobytky západní civilizace, stejně jako alkohol a sex mimo manželství, ale i fotbal. Malý Jákob zase doslova a do písmene věří, že Bůh odpovídá na modlitby svých dětí, takže se pokouší o zázrak vzkříšení. A matka, která v duchu tradic a očekávání chtěla mít hodně dětí a být výtečnou hospodyní, se fyzicky i duševně zhroutí a komunita jí moc nepomáhá. Všichni se tak musí intenzivně utkat s vírou, která neoddělitelně provází jejich životy – ať už je pro ně oporou, bariérou, seznamem pravidel či mysteriem.

Spisovatelka sama se s církví rozešla ve třiceti, když se rozhodla dál studovat. Přesto reakce svých věrohodně prokreslených postav nijak nezesměšňuje ani nesoudí – a úspěšně se vyhýbá sentimentalitě i zveličování emocí i v těch nejvypjatějších okamžicích. A hlavně tu dokázala to, co…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte