Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Kabáty z cukrové vaty

Návrhářka Tereza Rosalie Kladošová chce pracovat vlastníma rukama

Tereza Rosalie Kladošová
Hlavně, aby si to lidi kupovali. (Tereza Rosalie Kladošová) • Autor: Matěj Stránský

Je to měkké, trochu jako deka. A má to abstraktní vzor, navzájem se křížící barevné čáry, takže by to mohl být taky obraz. Dalo by se to pověsit na stěnu nebo z toho ušít kabát. Je to textilie vytvořená speciální technikou z vlny. Právě za experimentování s textilem v kolekci Merino Recycle dostala Tereza Rosalie Kladošová minulý týden cenu Grand designér 2018.

Ceny Czech Grand Design, tedy ocenění za produktový, grafický a módní design a příbuzné disciplíny, se rozdávaly minulý týden ve Stavovském divadle. Nominováni byli designéři za návrhy svítidel, laviček, nábytku pro seniory. Cenu si však odnesla Tereza Rosalie Kladošová, která vlastně nenavrhuje, ale tvoří vlastníma rukama: „Spíš dělám užité umění. Nešlo by mi něco navrhnout a nechat to někde vyrobit. Potřebuji to fyzicky dělat,“ říká.

Že hlavní cena připadla právě téhle tvůrkyni, je trochu shoda okolností, ovšem trochu také zpráva o stavu oboru. Navrhovat kvalitní výrobky pro masovou výrobu, tohle si moderní design vytyčil za poslání už za průmyslové revoluce. Jenže výrobních podniků, které by tuhle víru nesly dál, už moc nezbylo – v České republice zaměstnává odborné designéry jen minimum firem, a jejich jména se při podobných příležitostech točí dokola: Škoda, TON, Tescoma, několik výrobců svítidel a skla, v oboru módy je to pak Pietro Filipi. Sen o krásných masových produktech pro všechny se rozplynul, nastupující generace tvůrců tady těžko hledá uplatnění. Část z nich se vydává na podobnou cestu jako Tereza…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1119
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte