Nicholas Mirzoeff
Nicholas Mirzoeff • Autor: Matěj Stránský

Globální kultura je dnes takřka bezvýhradně vizuální kultura,“ konstatuje sedmapadesátiletý britský teoretik, esejista a kurátor Nicholas Mirzoeff. Když se v první půli devadesátých let snažil s podobně naladěnými badateli na akademické půdě prosadit disciplínu, která si říká studia vizuální kultury, neobešlo se to bez odporu starších kolegů. Dnes o smyslu oboru není pochyb. Žijeme v záplavě vizuálních podnětů, v nichž se nedokážeme ani dobře vyznat, natož je dešifrovat. Každou minutu přibude na YouTube čtyři sta hodin nového videomateriálu a za jediný den se jen v rámci sítě Snapchat rozešle 3,5 miliardy fotografií. Jsou to gigantické archivy a zásobníky, které nikdo není schopen obsáhnout. Nehledě na skutečnost, že v rámci usnadnění komunikace se do vizualizací běžně převádí vše, co se odehrává na obrazovkách počítačů a chytrých telefonů.

Přesycení obrazy ovlivňuje, jak svět prožíváme, jak se k němu vztahujeme a jak vnímáme jeden druhého. Už od vydání svého Úvodu do vizuální kultury v roce 1999 (česky 2012) Mirzoeff nabízí pronikavé a nečekané interpretace toho, jak jsou podoba, množství a pohyb vizuálních informací úzce provázány s civilizačními, společenskými, ekonomickými a dnes už i klimatickými změnami. Novinka Jak vidět svět, jejíž český překlad Mirzoeff minulý týden pokřtil v Praze a při té příležitosti hovořil s Respektem, tyto teze rozvíjí a všímá si trefných detailů.

Autor má dar otevírat čtenáři oči nad jevy, které obvykle vnímá jen letmo…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte