Slavíci, mořské víly a bolavé zuby. Pohádky H. Ch. Andersena: mezi romantismem a modernitou
 
Kultura

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby. Pohádky H. Ch. Andersena: mezi romantismem a modernitou

První českou monografii o pohádkách Hanse Christiana Andersena předkládá skandinavistka Helena Březinová. Autorovo dílo je u nás notoricky známé – první soubor „povídek a báchorek“ vyšel česky v roce 1863, tedy ještě za Andersenova života. Od té doby byly jeho texty zdrojem pobavení, smutku a znepokojení pro mnoho generací českých dětí. Březinová v úvodu stručně představuje východiska své studie, zasazuje Andersenovo dílo do dobového kontextu – a zmiňuje právě úskalí, která s sebou nese popularita a zlidovění jeho příběhů.

Jednak je tu fenomén disneyfikace: přetváření kusých lapidárních „nedelikátních“ pohádek plných ironie v líbezné příběhy se šťastným koncem. Dalším problémem je existence nejrůznějších převyprávěných verzí a upravených překladů z per útlocitných dospělých, kteří měli potřebu texty učesat. Březinová v kapitole věnované českým překladům poskytuje vodítko, jak se vyhnout takovým „zlíbezněným“ knihám, které s Andersenem mají mnohdy pramálo společného. Sázkou na jistotu je jméno Gustava Pallase, jehož překlady s Trnkovými ilustracemi vycházely průběžně od padesátých let, případně Františka Fröhlicha. Právě jeho překladům dává Březinová při demonstraci svých tezí přednost pro jejich přesnost i moderní jazyk.

Postupně odkrýváme Andersenovy vypravěčské postupy, objevujeme ironickou a společenskokritickou rovinu povídek, poznáváme inspirační zdroje a vzory. Andersen se ukazuje jako šibal, který si se čtenářem pohrává. Zároveň zjišťujeme, že ve svých postupech…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte