Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Zuzana Čaputová a chyba systému

Proč se neznámá kandidátka stala lídrem voleb a co se od ní mohou Češi naučit

Dokonalí politici neexistují. Názor na ně si vytváříme na základě zkušenosti, ale i obav či naopak naděje. A přestože někoho známe roky, můžeme být překvapení, když se dostane do nečekané situace. Například Roberta Fica na Slovensku všichni znají. Je v politice dlouho, takže si většina myslela, že ho má přečteného – populista, který víceméně ctí pravidla. Ale když se mu začal hroutit politický svět, byl tu najednou jiný Fico. Destruktivní a všehoschopný.

Favoritce prezidentských voleb Zuzaně Čaputové se vyčítá, že není dostatečně známá. Její životní příběh však ukazuje jasnou cestu. Pakliže někdo chce stavět jistotu (zavedení politici) proti nejistotě (nováček Čaputová), svým způsobem má pravdu. Každý může vidět, kam zemi zavedl Vladimír Mečiar a Fico. Komu se to líbí, může volit bez zaváhání jejich kandidáty Štefana Harabina či Maroše Šefčoviče. Pokud ale voliči chtějí změnu, je ona „nejistota“ jedinou nadějí.

Autentický člověk

Zuzana Čaputová přichází zdola. Střetávala se s mocnými o podobu společnosti jako právnička, aktivistka a poslední roky i jako politička. Do prezidentské volby nevstoupila proto, že by byla bohatá (v posledních letech je to častý impulz) a měla dojem, že to jí dává mandát. Nemá za sebou finanční či ekonomickou skupinu. Nestojí za ní ani velká politická strana. Kampaň si odpracovala sama s pomocí dobrovolníků. Když jsem se před pár měsíci ptal svých slovenských kolegů, jestli má šanci, nenašel se hlas, který by tvrdil, že ano. Tahle…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1922
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte