0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura9. 3. 20192 minuty

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Muriel Sparková

Muriel Sparková: Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

Skotskou prozaičku Muriel Spark (1918–2006) jsme prozatím znali jako autorku detektivních příběhů. Až se zpožděním k nám doputoval její mistrovský román Nejlepší léta slečny Jean Brodieové z roku 1961. Titulní hrdinka je volně založená na charismatické učitelce, již autorka poznala jako žákyně dívčí školy v Edinburghu.

Na první pohled je to pokroková osobnost působící v době, kdy dívky nechodí prostovlasé a povinně navštěvují hodiny šití. Své povolání chápe jako poslání: studentky nenutí memorovat, ale vede je k porozumění, a ve volném čase s nimi chodí do galerií; chce z nich vychovat silné individuality. Oblíbenkyně však zve k sobě domů, kde jim přibližuje i svůj milostný život – a posléze se je do něj pokusí zatáhnout. Navíc při jejím jinak podnětném vyprávění o cestách po Evropě vyjde najevo, že sympatizuje s Mussolinim. Hlavním tématem je tak otázka autority a zneužití moci, která je o to palčivější, že svěřenkyně jsou na prahu dospívání. Muriel Spark však fascinující pedagožku nehodnotí a nesoudí: až do konce ji vykresluje jako nejednoznačnou postavu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Byla to nekonformní učitelka, jež válčila s vedením školy, nebo nebezpečná manipulátorka, která získávala důvěru svěřenek a pak si s nimi pohrávala? Neuchopitelnost a pochybnosti, jež vzrůstají mezi studentkami i čtenáři, ještě zesiluje úsporné vyjádření a strohý, propracovaný styl knihy. Je psána se sarkasmem a ve fragmentech vzpomínek, které se dívkám vyjevují po letech a v nichž se ukazuje, že se vlivu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc