Toxický je podle slovníku Oxford Dictionary slovo roku 2018, hojně vyhledávané a používané a tak nějak vystihující naši toxickou realitu. V češtině se rutinně překládá jako jedovatý, což je škoda. Toxický zní lépe, zlověstněji a má více vrstev i nuancí. Jsme pro jeho větší zaužívání, proto jsme mu věnovali následující příběh z jednoho toxického maloměsta.

Toxík byl mopslík. Rád si hrával na nedaleké skládce plné podezřelých sudů. Jeho panička Jiřina pracovala v městečku na poště a holky z pošty ji dost pomlouvaly. Jednoho dne za ní přijela sestřenka z Prahy. Jiřina ten den přišla z pošty s pláčem, vyslechla, schovaná za balíky, zase nějaké drby. Jiřina je na skládce jako doma, říkaly si kolegyně. Zmije jedovaté (toxické).

To je toxické pracovní prostředí, řekla sestřenka. Sama pracovala v ekologické organizaci, která bojovala proti skládkování toxického odpadu. A proto tu vlastně byla, už dlouho ji sžíraly toxické myšlenky, že tu na skládce něco smrdí – toxiny? Večer se Jiřina se sestřenkou lehce intoxikovaly ryzlinkem a poslouchaly Britney Spears. A zrovna když hrála píseň Toxic, rozštěkal se Toxík.

No ano. Na skládce se něco děje. Někdo tam něco vykládá. Asi další sudy. Sestřenka rychle přivolala celou ekologickou organizaci, která naštěstí hlídala nedaleko. Ano, ano, sudy s toxickým…

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1258

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte