Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Hlavně žádné iluze

Česká televize zkouší naskočit na vlnu quality TV. Aktuální seriály naznačují, že to jde.

REDL
Zatím nejblíž. Rédl jako příklad možné cesty k jiným seriálům. • Autor: 21651212005002

Aby se to líbilo tak trochu všem, ale s nevyřčenou poznámkou, že úplně nadšený z toho asi nebude nikdo. Takhle by se dala stručně popsat dosavadní strategie České televize na poli televizních seriálů. Veřejnoprávní stanice v uplynulé dekádě, kdy svět zažíval druhou vlnu boomu takzvané kvalitní televize a stanice jako Netflix, Showtime, FX, britská ITV nebo dánská DR přicházely s výraznými díly posouvajícími pravidla seriálové produkce, ČT dávala přednost konzervativním formátům jako krimi (Doktor Martin či Strážmistr Topinka) nebo historické soap opery (Já, Mattoni,První republika či Bohéma). S oběma má letité zkušenosti a míří jimi primárně na střední generaci diváků, které považuje za své hlavní publikum. Prostor pro mladší diváky a tematicky i formálně odvážnější seriály mezitím zaplnila on-line televize Stream s projekty jako Kancelář Blaník nebo Semestr. Rok 2018 ale končí pro Českou televizi na seriálovém výsluní díky čtyřdílné minisérii z transformačních devadesátých let Rédl.

Dílo mladého slovenského scenáristy Mira Šifry v režii veterána Jana Hřebejka je v českém kontextu označováno za seriálovou událost právě končícího roku. Začínalo se však podobně ambiciózně, byť v klasičtějším komediálním žánru: seriálem Petra Zelenky Dabing Street. V mezidobí se na veřejnoprávní obrazovce objevila ceněná dvojdílná Dukla 61 o důlním…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte