10A_profimedia
Autor: Profimedia, Stock Budget

Právě jsem se vrátil z Hradu a pan prezident moje pozvání na sjezd přijal, oznámil minulý týden předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Jeho výrok zněl sice trochu jinak, fakticky si při tom ale mohl krátce před sedmdesátým výročím února ’48 připadat jako jeho dávný vzor Klement Gottwald. Slovo „vzor“ není zřejmě až tak nadsazené. Čeští komunisté se dodnes otevřeně a hrdě hlásí k vrahovi, který se dostal k moci díky demokratickým volbám a šikovností i úskočnými manévry pak Československo ovládl a zavedl jej do vod krutého stalinismu následovaného všeobecným úpadkem celé kdysi úspěšné a průmyslově rozvinuté země.

Komunisté za to skončili v hlubokém opovržení, ale zdaleka ne u celé společnosti. V loňských říjnových volbách sice získali rekordně málo hlasů, ale jen kvůli tomu, že se celá česká politika posunula k extrémním pozicím a komunistické hlasy dostali populisté. I s hubenějším výsledkem se ale komunisté těší největšímu vlivu od revoluce. Prezident Zeman se jim odvděčuje za podporu, rád by je viděl jako součást koaličních jednání a přijede na jejich jarní sjezd. Premiér Babiš komunistům pomáhá při posilování politické moci ještě víc – spoléhá na jejich podporu při hlasování o důvěře své druhé, právě vznikající vládě. Má se kvůli tomu cítit česká demokracie v ohrožení?

Připraveni pomoci

Komunistům sice nerostou preference, sebevědomí však ano. Minulý týden se jejich předseda Vojtěch Filip rozčílil v televizi, protože se tam o KSČM mluvilo jako o…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte