Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jsou pořád nebezpeční?

Ze sedmdesátého výročí února ’48 by měl možná Gottwald nakonec radost

10A_profimedia
Autor: Profimedia, Stock Budget

Právě jsem se vrátil z Hradu a pan prezident moje pozvání na sjezd přijal, oznámil minulý týden předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Jeho výrok zněl sice trochu jinak, fakticky si při tom ale mohl krátce před sedmdesátým výročím února ’48 připadat jako jeho dávný vzor Klement Gottwald. Slovo „vzor“ není zřejmě až tak nadsazené. Čeští komunisté se dodnes otevřeně a hrdě hlásí k vrahovi, který se dostal k moci díky demokratickým volbám a šikovností i úskočnými manévry pak Československo ovládl a zavedl jej do vod krutého stalinismu následovaného všeobecným úpadkem celé kdysi úspěšné a průmyslově rozvinuté země.

Komunisté za to skončili v hlubokém opovržení, ale zdaleka ne u celé společnosti. V loňských říjnových volbách sice získali rekordně málo hlasů, ale jen kvůli tomu, že se celá česká politika posunula k extrémním pozicím a komunistické hlasy dostali populisté. I s hubenějším výsledkem se ale komunisté těší největšímu vlivu od revoluce. Prezident Zeman se jim odvděčuje za podporu, rád by je viděl jako součást koaličních jednání a přijede na jejich jarní sjezd. Premiér Babiš komunistům pomáhá při posilování politické moci ještě víc – spoléhá na jejich podporu při hlasování o důvěře své druhé, právě vznikající vládě. Má se kvůli tomu cítit česká demokracie v ohrožení?

Připraveni pomoci

Komunistům sice nerostou preference, sebevědomí však ano. Minulý týden se jejich předseda Vojtěch Filip rozčílil v televizi, protože se tam o KSČM mluvilo jako o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2012
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte