Být optimistou je dnes snadné. Skoro všude na světě ekonomika stoupá a válek ubývá, chudoby a nemocí je méně. Je tu ale Blízký východ.

Sýrie je pořád rozvrácená. Ze země již uprchlo více než pět milionů lidí. Jemen souží nejhorší hladomor na světě a válka tam jen tak neskončí. Irák, který se sotva vzpamatoval ze své občanské války a bojů proti Islámskému státu, odhaduje, že na obnovu potřebuje asi sto miliard dolarů. A takové peníze nemá. Navíc v této oblasti stále existuje riziko ještě většího konfliktu. Sledujeme boje Turecka s prostředníky USA a mezi Izraelem a Sýrií se střílelo. Americké nálety v Sýrii nedávno zabily možná desítky ruských žoldnéřů a mezi bývalými protivníky studené války může nastat nepříjemná eskalace.

Vypadá to, že Trumpova administrativa se o řešení vrtkavé situace příliš nestará. Její strategií, dá-li se to tak nazvat, bylo zintenzivnit protiíránské postoje – zahraniční politikou pověřit subdodavatele, Izrael a Saúdskou Arábii. Nedávné události však jasně ukázaly, že to nezabírá.

Znalec Vali Nasr v posledním čísle časopisu Foreign Affairs požaduje fundamentální přehodnocení politiky Washingtonu vůči Íránu. Administrativa jedná podle domněnky, že nestabilita na Blízkém východě je výsledkem sílících snah Íránu o šíření své ideologie. O Íránu se na washingtonských chodbách často říká, že „je zajímavější jako záležitost než jako země“.

Američané musí realitu přijmout, aby ji mohli změnit.

Tweetni to

Nasr ukazuje, že…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte