52A_foto Cinemart
Jedinou odpovědí je fantazie. (Z filmu Hmyz)

Viděno striktně surrealisticky, všechny filmy Jana Švankmajera byly o něm. Ať už přímo jako Přežít svůj život, kde figuruje autorovo alter ego i samotný tvůrce v animované podobě večerníčkového úvodníkáře, nebo ve smyslu základní definice surrealismu jako odrazu vnitřního já tvůrce. V nejnovějším – a oficiálně posledním – celovečerním filmu Hmyz jde třiaosmdesátiletý autor, co se fyzické přítomnosti týče, ještě dál.

Příběh amatérských divadelníků inscenujících na malém městě hru bratří Čapků Ze života hmyzu doplňuje cosi jako stylizovaný film o filmu. Vidíme zlomky natáčení, nakoukneme do animátorské kuchyně, zjišťujeme, jak vznikají některé proslulé zvukové efekty. Zároveň na začátku a na konci promlouvá k publiku Švankmajer přímo na kameru. Vysvětluje svůj záměr, nastíní metodu, klepne přes prsty smířlivé autory slavné předlohy, zkritizuje českou „předposranost“ a vysvětlí, že diváci nemohou od filmu čekat společenský komentář ani moralizování. Je to mizantropie dovedená do důsledku v duchu teze, že „jedinou odpovědí na krutost života je cynismus fantazie“. Nejde jen o chytlavé motto, ale také o svého druhu tvůrčí alibi. Je zřejmé, že se Jan Švankmajer při natáčení i vymýšlení svého proslovu (a filmu) dobře bavil. Co si má z výsledku odnést publikum, už ale zdaleka tak jasné není.

Vezměte mne za slovo

Hospoda na malém městě – v reálu Švankmajerův ateliér v bývalém hostinci/kině v obci Knovíz. Podrážděný divadelní režisér (Jaromír…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte