Zdá se, že Tomio Okamura by dokázal vnutit lidem i to, aby na pláži nosili kožichy. Jedním z nejčastějších témat v debatě na české politické scéně současnosti je okamurovské referendum a odvolávání politiků. Přitom když bychom si udělali žebříček úkolů, které před námi leží, byly by tyto dva body někde za potřebou nakoupit každému občanovi plyšového medvídka.

Pryč se Zemanem?

Referenda nezlepší fungování státu, nevyřeší problémy, které lidi trápí, a neposunou nás technologicky kupředu. Přímá demokracie je jiný způsob správy věcí veřejných než náš současný nástroj ve formě demokracie zastupitelské. Není lepší, ani horší, je prostě jiný. Zavádět takovou novotu je možné ve chvíli, kdy je společnost ustálená, neřeší zásadní spory, a má tudíž čas a prostor důkladně debatovat o kladech i záporech. Jenže v takové situaci se opravdu nenacházíme. Společnost, jak potvrdila nedávná prezidentská volba, je zásadně ideově rozdělená, nemáme vládu s důvěrou a není jisté, jestli ji vůbec mít budeme. Může se tak stát, že brzy přijdou předčasné volby.

Politici většinou nenavrhují přímou demokracii proto, že to něčemu pomůže, ale proto, že je to líbivý tah, pod jehož krytím chtějí oni sami něčeho mocensky dosáhnout. I teď v Česku vykreslují propagátoři referend sami sebe jako někoho, kdo důvěřuje lidem, zatímco odpůrci je prý mají za nesvéprávné. Tak to ale není, jde prostě o pravidla, jež se v některých zemích uplatnila a v jiných ne.

Zatímco politici…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte