Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Odpor k migraci nic neřeší

Budoucnost Afriky se musí stát jednou z našich strategických priorit

Jsou scény, které by liberální a kosmopolitně založený Evropan raději neviděl. Při procházkách po západoafrickém Senegalu musí odrážet jednu žádost o pomoc s cestou do Evropy za druhou, a to ačkoli je zde mír a svoboda. Například pětatřicetiletý rybář Baye říká, že musí pryč, aby uživil své dvě manželky a osm dětí. Při nočních procházkách italskými městy pak návštěvník na ulicích potkává chlapce ze západní Afriky, kteří cestu zvládli, a nyní se bez legálních dokumentů a vzdělání snaží přežít prodejem drog.

Tyto scény jsou jen malými detaily v mnohovrstevnatém příběhu africké migrace do Evropy, ilustrují ale tři důležité skutečnosti. Zaprvé to, že v absolutní většině již nepřiplouvají utečenci před válkou a tyranií, a zadruhé, že nově příchozí mají špatné vyhlídky na úspěch na evropském trhu práce. A především migrace nijak neřeší problémy, kvůli kterým mládenci z domova odešli. Emigranti netlačí na své vlády, aby zlepšily politiku, ani nemění kulturní normy, které udržitelnému růstu brání. Ve výše zmíněném případě mnohoženství a vysoký počet dětí.

Příliš velká nerovnost

Kdo z těchto postřehů vyvodí, že stačí utěsnit hranice, ten žije v iluzi. Napoví krátký pohled do atlasu. Na jih od malé Evropy, jejíž počet obyvatel stagnuje, leží obrovský kontinent, jehož populace se k roku 2050 zdvojnásobí na 2,5 miliardy. Průměrný věk Evropanů se dnes blíží ke 45 letům, v afrických státech se pohybuje kolem patnácti.

Pokud se afričtí sousedé budou potácet v krizi – v…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte