Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Kultura

Nekonečná panelstory

Hned dvě výstavy mapují fenomén naší sídlištní výstavby

49A_archiv Moravské galerie v Brně
Zlatá panelová. (stavba sídliště v roce 1960)

Srdečné pozdravy z Rakovníka, z Lysé nad Labem, z Turnova či Liberce, prostě z různých koutů naší vlasti. Staré pohlednice na nástěnce mají jedno společné. Jsou na nich paneláky. Výrobci socialistických pohledů je umístili mezi chlouby města, hned vedle fotek náměstí či zámků. A jsou tu s námi pořád – jsou všude a nejde je přehlédnout. Právě o panelácích a o našem soužití s nimi pojednávají výstavy v uměleckoprůmyslových muzeích v Praze a Brně.

Metropolitní výstava Bydliště: panelové sídliště provází dějinami panelové výstavby. Jsme tu svědky odvážného pokusu dívat se na panelovou výstavbu jako na architektonické dílo – snaží se o to historici architektury i jinde ve světě, není to ale bez komplikací. „Dnešní kulturní publikum od architektury vyžaduje hodnoty takového druhu, jako je rozmanitost, jedinečnost či autorský rukopis,“ píše Rostislav Švácha v publikaci Paneláci. Paneláky, založené na typizaci a opakování, kde je často potlačená i úloha architekta, se ovšem těmhle měřítkům brání.

Brněnská expozice Paneland, největší československý experiment vidí paneláky spíš z dnešního pohledu; jeden exponát je právě výstavka pohlednic, která upozorňuje, jak vstoupily do krajiny i do života. Panelovou výstavbu představují v Brně jako stavební, politický, sociologický pokus s otevřeným koncem a množstvím výkladů. A byl to experiment skutečně gigantický. „Během dvaceti pěti let bylo vybudováno obytné prostředí pro třetinu obyvatel Československa,“…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1119
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte