6-kom
Miloš Zeman • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Prvotní emoce z výsledků voleb jsou za námi, takže nyní je čas na přemýšlení o tom, co dělat dál. Miloš Zeman program pro „druhou“ polovinu společnosti, kterou znovu označil za „pražskou kavárnu“, určil bezprostředně po volbách, když řekl, že „pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa“. Prezidentovo přání už známe, teď jde o to, jaké si definujeme my. Rýsují se před námi zejména dva úkoly, jeden je politický a druhý občanský.

Umělý střet

Začněme tím politickým. Pokud nám jde o budoucnost země, je třeba pracovat na stabilní, úspěšné a fungující společnosti. Česko velmi rychle bohatne, což potvrzují téměř všechny ekonomické indikátory. Úměrně tomu ale roste znepokojení těch, kterých se tento úspěch netýká. Vidí ho v televizi, čtou o něm na internetu, ale jejich životy se zásadně k lepšímu nemění.

S tím pak roste pocit nespravedlnosti a chuť chovat se na truc „vítězům“ současnosti, tedy zejména obyvatelům větších měst. Tito lidé jsou skutečně obětí uprchlické krize, a to zejména v tom ohledu, že politici neřešili jejich skutečné problémy, ale tyhle v Česku virtuální hrozby. Dlouho tak zůstávala stranou nízká výše mezd, podpora dopravní obslužnosti vzdálených regionů, ale třeba i poradenské služby pro lidi, kteří se dostanou do nějaké nouze. Ať už způsobené exekucemi či jinými faktory.

Tuto situaci je třeba změnit, zlepšit. Ale bez jakékoli ambice na proměnu politických či společenských názorů těchto dlouho…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2243

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte