Zbo╠äsilost,2008,150x160,olej,plÔÇátno
Zběsilost, 2008

Sedím v létě na chalupě na zápraží, odkládám knihu, protože mě nebaví, opřu se zády o židli a nechávám se unášet myšlenkami, které se mi honí hlavou.

Beru dva různé prášky na tlak – jeden ráno, druhý večer, a pomyslím si, jestli ten druhý z prášků na mě nepůsobí nežádoucími účinky. Tak ho vysadím.

Kochám se představou, že jsem oproštěn od nežádoucích účinků z druhého prášku, ale vzápětí se vynoří pochybnost. Neměl bych si přece jen ten druhý prášek vzít, aby jeho absence neohrozila mé zdraví? Pomalu přemítám, až si nakonec vezmu i ten druhý prášek. Chvíli se raduji, že jsem udělal pro své zdraví dobrou věc. Ale pak se opět vynoří původní obsese, že mi nežádoucí účinky druhého prášku mohou uškodit. A tak přemýšlím, co učiním druhý den – mám ho vysadit, nebo nikoli? Co zajít prostě k doktorovi? To se mi přece jenom nechce – předem vím, co by mi nakonec řekl.

A tak hazarduji se svým zdravím a současně se uzavírám do bludného kruhu, místo toho, abych se snažil vyřešit otázku, jak nejlépe sladit vnitřní život s tím vnějším.

Ve chvíli, kdy si dovolím rozhodovat o svém světě vnitřním, mohu vnímat z jiné perspektivy i svět vnější. A současně si klást otázku: Jsem opravdu svobodný? Dokážu vůbec žít ve svobodném světě? A co vlastně svoboda znamená? Význam svobody ve vnějším světě si můžu zkusit vyložit právě otázkou, jak velká je svoboda moje vnitřní.

Listuji politickými programy ve snaze nalézt alespoň náznaky toho, k čemu bych se chtěl hrdě hlásit a jaké hodnoty…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte