stateu╠łna╠ä srdce,200x90,2010
Statečná srdce, 2010

Toho srpnového dne, kdy za mnou na fakultu přišla Hana, se už od sedmé ranní v první budově právnické fakulty pořádala schůze studentské samosprávy. Jejím cílem bylo zaujmout postoj k výrokům vedení univerzity z předchozího dne. Ti nahoře se totiž nechali slyšet, že se studenty, kteří hledají problémy tam, kde nejsou, chovají se násilně a vyvolávají konflikty, odmítají komunikovat.

Nebyli jsme jediní, kdo toho roku bojoval za zrušení cenzury a svobodu na akademické půdě. Již od ledna propukaly studentské nepokoje v Polsku, Francii, Švédsku, Německu, Americe, a dokonce i v některých zemích Asie, a třebaže důvody protestů se napříč zeměmi lišily, cítili jsme zvláštní spojení a věřili jsme, že společnými silami můžeme ovlivnit budoucnost.

Haně bylo toho roku sedmnáct a dlouhé vlasy nosila vyčesané do vysokého drdolu. Poznali jsme se na konci května, když přišla studentské samosprávě na naší univerzitě vyjádřit podporu studentek střední zdravotní školy, kterou navštěvovala. Pozval jsem ji na kávu do univerzitního klubu a nejspíš jsem na ni musel zapůsobit, protože se dalších čtrnáct dní ochomýtala kolem školy, než se mě odvážila pozvat do kina. Chodit jsme spolu začali v červnu a záhy se ukázalo, že jsem její první vážná známost.

Shromáždění studentů se toho rána konalo v učebně číslo osm. Ve vydýchané místnosti se na zemi tlačilo více než padesát posluchačů právnické fakulty a několik zástupců studentských spolků ze spřátelených škol. Schůzi zahájil M. návrhem bojkotu…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte