My Brilliant Friend (2018) - filmstill
Autor: Film Stills, Profimedia

Když se rozhodla, že kluky porazí, rozzářila se jako svatá bojovnice. Ten den jsem si uvědomila, že když ji budu následovat, přestane být kulhavá noha mojí matky hrozbou. Musím se chovat jako ona. Nespustit ji z očí,“ vzpomíná šedesátiletá spisovatelka Elena v úvodním dílu seriálu Geniální přítelkyně na svůj pocit, kdy jí bylo deset a začalo se rodit osudové přátelství mezi ní a spolužačkou Lilou. Přátelství, které často bolelo jako rána ostrým kamenem, jež ten den létaly vzduchem nad zaprášenou neapolskou ulicí.

Podobné vztahy mezi dvěma ženami a ženská kreativita jsou přes dobovou atmosféru témata, do nichž se seriáloví scenáristé stále příliš nehrnou. Už proto byl seriál Geniální přítelkyně jednou z událostí podzimní sezony. Očekávání však souviselo zejména s předlohou. Americká kabelová televize HBO pro vůbec první sérii natočenou výhradně v italštině sáhla po stejnojmenné tetralogii – bestselleru spisovatelky publikující pod pseudonymem Elena Ferrante, jejíž knihy se v uplynulé dekádě staly literární senzací, ale nikdo neví, jak vypadá ani kde žije. A pozice literárního fenoménu ovlivnila i podobu seriálu s velkorysým rozpočtem, který umožnil stvořit Neapol čtyřicátých a padesátých let, kde se příběh odehrává.

Tvůrci k němu zaujali uctivý přístup jako ke klasice, s níž si není radno zahrávat. K tomu, aby si divák výsledek užil, tak nepotřebuje nutně znát předlohu. Geniální přítelkyně je přesvědčivý dobový seriál s bezchybnou výpravou a…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte