G.B England. Alan RUSBRIDGER.
Debata tříbí mysl, ale rozhodnutí musí udělat jen jeden člověk. (alan rusbridger, s brýlemi, při debatě s kolegy v redakci) • Autor: Magnum Photos Standa, Profimedia

Vstupoval do světa médií v době, kdy byla bohatá, uznávaná a více než sebevědomá, opouštěl je pak ve chvíli, kdy se stále častěji ozývala otázka: Přežijí klasická média vůbec? Od poloviny sedmdesátých let minulého století se Alan Rusbridger pohyboval v prostředí britského tisku, aby následně – v letech 1995–2015 – vedl jeden z nejvlivnějších tamních deníků The Guardian. Pod jeho vedením se z listu stala globální instituce, kterou dokonce četlo více lidí než The New York Times, zároveň se ale za Rusbridgerova vedení noviny dostaly do finančních potíží. Jeho nedávno vydaná kniha Breaking News: The Remaking of Journalism and Why It Matters Now (Právě se stalo. Jak změnit žurnalistiku a proč je to právě teď důležité.) patří k tomu nejlepšímu, co o fungování médií vyšlo.

Za Snowdenem

Většina aktuálních knih o stavu médií se věnuje buď jen ekonomické stránce věci, nebo naopak výhradně té novinářské. Rusbridger ale obě linky propojuje do jednoho příběhu. To je velmi cenné, protože jedině tak vyvstane riziko plynoucí ze slábnoucích médií. V jeho podání příběhu Guardianu tak na jedné straně vidíme sebevědomou redakci, která má ambici vytvářet nejlepší možný obsah, a daří se jí to dokonce na světové úrovni, ale zároveň také sledujeme šéfredaktorovu marnou snahu doběhnout technologický vývoj odsávající z médií stále víc peněz. Je to jako sledovat člověka, který dostal za úkol nabrat do dlaně vodu a přenést ji do kilometr vzdálené sklenice.

Kdybychom měli zmínit…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte