Italská vláda minulý týden znovu odmítla požadavek Evropské komise, aby seškrtala svůj rozpočet pro rok 2019 a vešla se s ním do mantinelů stanovených pravidly pro fungování eura. Podle Bruselu chystaný rozpočet tato pravidla „bezprecedentně“ porušuje, italská vláda to vidí jinak. „Ustoupit by byla sebevražda,“ řekl vicepremiér Luigi Di Maio. Ze sporu se klube napínavá podívaná, ale i hrozba pro zaběhlé pořádky, které drží Unii pohromadě.

Jde o první test tzv. fiskálního paktu, jejž státy eurozóny dohodly před šesti lety během dluhové krize a který spočívá mimo jiné v postupném snižování státního dluhu na bezpečnou úroveň. Italský dluh se už čtyři roky drží kolem rekordních 130 procent hrubého domácího produktu, což je proti dohodnutým 60 procentům nemalý rozdíl. (Český státní dluh činí jen 35 procent HDP.)

Dohoda o 60 procentech je stará už čtvrt století a až do nedávné finanční krize si s jejím vymáháním nikdo v Evropě příliš nelámal hlavu. Spor s Itálií je nový právě kvůli aplikaci fiskálního paktu z roku 2012, který dal Evropské komisi větší pravomoci. Dojde-li Brusel k závěru, že se někde utrácí nad únosnou mez, může žádat nápravu a v případě dalších neshod dohnat spor až k peněžním sankcím. Předehrou k tomu je formální řízení, kdy komise oficiálně vyhlásí rozpočtový schodek v dané zemi jako „nadměrný“ a nechá o tom hlasovat zbytek zemí eurozóny. Tato procedura má být podle náznaků v evropských médiích vyhlášena kvůli Itálii příští týden.

Minulá italská vláda…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte