54A_foto VILÉM HECKEL

Několik měsíců odmítala Helena Heckelová té zprávě uvěřit. Když začátkem června roku 1970 přinesla ČTK první zprávu o přírodní katastrofě pod peruánskou nejvyšší horou Nevado Huascarán, byla poměrně velká šance, že mezi oběťmi nebude její otec Vilém Heckel. Fotograf, který byl ve svých dvaapadesáti letech veterán československé horolezecké expedice, měl totiž krátce před propuknutým zemětřesením tým opustit a odjet fotit do vnitrozemí. Následující týdny Heckelova rodina čekala na postup záchranářských prací, během nichž se odkrýval zdrcující rozměr neštěstí, jemuž padlo za oběť přes dvacet tisíc lidí.

Během netrpělivého čekání z Peru od Heckela dorazil dopis. Psal v něm rodině, že se pod Huascaránem nešťastnou náhodou zabil nejlepší horolezec výpravy Ivan Bortel. A že fotky z jeho pohřbu poslal vyvolat do Limy spolu se snímky ze základního tábora. To byly ovšem události, jež se odehrály čtrnáct dní před katastrofou. Za pár dnů se mělo ukázat, že vzkaz přišel už ze záhrobí: když mezinárodní záchranný tým dorazil na místo tábora, našel jen souvislou suť z gigantické laviny.

54D_foto VILÉM HECKEL
Za každé situace elegantní záběry.

Těla čtrnácti československých horolezců pod ní leží dodnes. Co se ale týče Heckelova díla, to se postupně znovu vynořuje na světlo. Aktuálně na první velké retrospektivě Vilém Heckel 100, kterou z archivu spravovaného Helenou Heckelovou sestavilo při příležitosti stého výročí narození autora Západočeské muzeum v jeho…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1687

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte