Ztratit se v cirkuse, jakým je Trumpovo prezidentství, je snadné. Jaké jsou ale jeho širší dopady? Odpověď na tuto otázku pojďme hledat na tři setkání, jež minulý týden proběhla na opačné straně planety.

Východoasijského summitu a setkání zemí ASEAN se spolu s konferencí APEC konanou v Papui-Nové Guineji účastní všechny významné asijské země. Všechny tři akce jsou obzvláště důležité ve chvíli, kdy se celý region snaží vyrovnat s mocenským posunem, jaký se odehraje jednou za generaci – vzestupem Číny. Zúčastněné země kvůli tomu potřebují chápat roli současné světové supervelmoci, Spojených států.

Prezident USA se ale někam vytratil. Donald Trump se rozhodl summity vynechat a poslal na ně svého viceprezidenta Mikea Pence. Čínský prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Narénda Módí ale vyrazili buď do Singapuru, nebo na Papuu-Novou Guineu, zatímco japonský premiér Šinzó Abe a jihokorejský prezident Mun Če-in navštívili obě místa. Vlastně se účastní všichni, s výjimkou Donalda Trumpa.

Asijské země si neustále stěžují, že i když se Spojené státy vzestupu Číny obávají – a Pence to během svého projevu na summitu zemí ASEAN zopakoval –, vyklízejí zároveň Pekingu prostor. Nenamáhají se účastnit schůzek, formovat jejich program, posilovat spojenectví a prohlubovat svoje vazby v regionu. Trumpův pokračující nezájem jejich strach jen posiluje.

Trumpův efekt je patrný v ochabnutí obchodních jednání v Asii. Před dokončením byly dva mechanismy…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte