Za normálních okolností by volba nového policejního prezidenta Jana Švejdara nevzbuzovala velké pochyby. V policejním sboru má dobrou pověst, je chválen i státními zástupci a uznávají ho experti z bezpečnostních komunit. Třeba z tajných služeb – plukovník Švejdar je prý komunikativní, férový, policii má dokonale načtenou a ví, co sbor potřebuje.

Normální okolnosti ale nemáme. Schvaluje ho vláda v čele s trestně stíhaným premiérem. Zdá se také, že o jeho výběru bylo dopředu rozhodnuto. Do tzv. nabídkového řízení ministra vnitra, do něhož se mohli přihlásit nejvyšší policejní funkcionáři – nikoli však Jan Švejdar, ten měl na to nízkou funkci –, se nepřihlásil nikdo. Do následného výběrového řízení, které poskytuje možnost přihlásit se o nejvyšší policejní post asi stovce členů sboru, se zapsali jen dva plukovníci – Jan Švejdar a Jaromír Kníže. V bleskovém výběrovém řízení zvítězil první z nich.

Je pravděpodobné, že ministr vnitra Jan Hamáček uzavřel už dříve s premiérem Andrejem Babišem politickou dohodu. On se stane ministrem, právo volby policejního prezidenta bude na premiérovi. Není to sice podle pravidel, ale všech pět policejních prezidentů tohoto desetiletí se dostalo do funkce na základě politické dohody, nejsme tedy svědky něčeho výjimečného.

Překvapivý není ani letošní odchod dvou vysokých policejních funkcionářů a očekávaný odchod náměstka policejního prezidenta (Jaroslav Vild se chystá do civilu). Třeba ODS po nástupu k moci v roce 2006 vyměnila během půl…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3034

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte