Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dosáhla Amerika vrcholu?

Pokud ano, po něm bude následovat propad

Summit zemí G20 v Argentině se minulý týden konal ve chvíli, kdy se Spojené státy ještě stále nacházejí ve středu světového dění. Americká ekonomika prudce roste, dolar je silný, americké technologické společnosti i nadále dominují nové digitální ekonomice a americká armáda zůstává bezkonkurenčním vládcem na souši, na moři i ve vzduchu. Zároveň již ale působí dlouhodobé i krátkodobé síly, které americkou hegemonii podrývají.

Jak poznamenal Ruchir Sharma z banky Morgan Stanley, globální ekonomika působí dojmem, jako by Amerika dosáhla svého vrcholu. Americké akcie vykazovaly během poslední dekády lepší výsledky než cenné papíry zbytku světa a podobné trendy mají málokdy dlouhé trvání. Současné oživení je druhé nejdelší v historii a je zralé na obrat. Úrokové sazby rostou, růst zisků firem zpomaluje, rozpočtový deficit prudce stoupá. Zdá se, že pravděpodobného propadu si je vědom dokonce i Donald Trump, a připravuje si pro něj půdu tím, že centrální bance zvyšování úrokových sazeb vyčítá.

Zároveň s tím se ale proměňuje širší kontext. I když Spojené státy vykazují lepší výsledky než ostatní vyspělé země, „vzestup zbytku světa“ pokračuje a Čína, druhá největší světová ekonomika, roste třikrát rychleji než Amerika. Před čtvrt stoletím připadala na Čínu dvě procenta globální ekonomiky, dnes je to 15 procent a podíl stále roste. Čína se může pochlubit devíti z 20 nejhodnotnějších technologických firem.

Tato ekonomická realita má své geopolitické důsledky. Čína je největším…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte