Kultura

Polča

Polča je spontánní, citlivá, raně pubertální nizozemská holka a taky název knižního klenotu, jaký bychom v regále „romány pro dívky“ nečekali. Suverénně překračuje žánrové stereotypy, nejen tím, že je autorem muž a kniha není růžová s varováním „Klukům vstup zakázán“. Zaujme proto jakéhokoli puberťáka, ale klidně i dospělého.

Vypravěčka Polča si místo obligátního poníka přeje k narozeninám tele a místo youtuberky touží být básnířkou (kratičké básně, které se jí rodí v hlavě, zpravidla nejsou rýmované, za což překladatelce vřelé díky a metál). Polčini rodiče jsou rozvedení, máma ji má spíš jako kamarádku, táta je narkoman, žije na ulici a Polča se bolestně učí necítit za něj zodpovědnost. Její kluk Mimún je nejen o kus menší než ona (leckde už to vystačilo jako jádro konfliktu), ale hlavně pochází z Kamerunu. Má jinou víru a rodiče rozhodnou, že děti jsou už v jedenácti příliš velké na „hru na lásku“, protože Mimún jednou dostane nevěstu z vlastní země. Ostatně Polča a její nejlepší kamarádka jsou ve třídě jediné etnické Holanďanky. Různost kultur je tématem výuky i denní reality; předsudky tu děti většinou netrpí, zato musí řešit skutečné výzvy střetů s jinakostí.

Imigrace, patchworkové rodiny, stejnopohlavní vztahy ani další motivy tu přitom nepůsobí jako edukativní blaf k seznámení „s výzvami dnešního světa“. Díky autenticitě a hloubce vnitřních konfliktů hrdinky vidíme přesvědčivou snahu pochopit svět, který se začal neudržitelně vymykat dosavadním dětským odpovědím…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte