0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura24. 11. 20187 minut

Tonda Blaník v pekle

Političtí satirici se pustili do pohádky a připomínají, že modernizovat ji není hračka

Původní brko selhalo...

S čerty nejsou žerty, oznamuje titul známé pohádky Hynka Bočana z roku 1984. V ní nezkušený pekelník napravuje, co na zemi popletl. Z hlediska zobrazení čerta v české filmové pohádce je název ukázková klamavá reklama. Právě žerty jsou totiž s českými čerty nejvíc. Český čert je mezi světovými pekelníky výjimka: bývá to často tak trochu dobromyslný naiva, který se nechá snadno napálit, ale bývá s ním legrace. Zlo a hrůzu v české společnosti reprezentuje namísto něj žena – v duchu lidového pořekadla „kam čert nemůže, nastrčí ženskou“.

V odlehčené tradici čertů pokračuje aktuálně i nejnovější přírůstek do žánru – pohádka Čertí brko, za níž stojí Marek Najbrt, Robert Geisler a Tomáš Hodan. Trio spojené s postavou politického lobbisty Tondy Blaníka zkouší čerta aktualizovat pro současnou společnost a diváka, který nejen že už dávno na peklo nevěří, ale o jehož pozornost musí klasická kostýmová pohádka soupeřit s animovanými nebo fantasy filmy nabízejícími nadpřirozené postavy a vzorce o boji dobra se zlem v dokonalejším balení. Tady se jde na věc přes mezigenerační linku vztahu otce a nerdovského syna, vtipy a politiku. Čertí brko navíc ukazuje čerta více jako Čecha a pohádkový svět jako českou společnost. Vše doplňuje zásadní dilema, jak vlastně dnes modernizovat pohádku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Krotká obrana

Hlavním hrdinou Čertího brka je nezkušený čert Bonifác, technicky zručný, nepraktický mileniál, který místo zvládání kouzel vymýšlí zlepšováky. K…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc