Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Tonda Blaník v pekle

Političtí satirici se pustili do pohádky a připomínají, že modernizovat ji není hračka

52A_varianta_Falcon
Původní brko selhalo...

S čerty nejsou žerty, oznamuje titul známé pohádky Hynka Bočana z roku 1984. V ní nezkušený pekelník napravuje, co na zemi popletl. Z hlediska zobrazení čerta v české filmové pohádce je název ukázková klamavá reklama. Právě žerty jsou totiž s českými čerty nejvíc. Český čert je mezi světovými pekelníky výjimka: bývá to často tak trochu dobromyslný naiva, který se nechá snadno napálit, ale bývá s ním legrace. Zlo a hrůzu v české společnosti reprezentuje namísto něj žena – v duchu lidového pořekadla „kam čert nemůže, nastrčí ženskou“.

V odlehčené tradici čertů pokračuje aktuálně i nejnovější přírůstek do žánru – pohádka Čertí brko, za níž stojí Marek Najbrt, Robert Geisler a Tomáš Hodan. Trio spojené s postavou politického lobbisty Tondy Blaníka zkouší čerta aktualizovat pro současnou společnost a diváka, který nejen že už dávno na peklo nevěří, ale o jehož pozornost musí klasická kostýmová pohádka soupeřit s animovanými nebo fantasy filmy nabízejícími nadpřirozené postavy a vzorce o boji dobra se zlem v dokonalejším balení. Tady se jde na věc přes mezigenerační linku vztahu otce a nerdovského syna, vtipy a politiku. Čertí brko navíc ukazuje čerta více jako Čecha a pohádkový svět jako českou společnost. Vše doplňuje zásadní dilema, jak vlastně dnes modernizovat pohádku.

Krotká obrana

Hlavním hrdinou Čertího brka je nezkušený čert Bonifác, technicky zručný, nepraktický mileniál, který místo zvládání kouzel vymýšlí zlepšováky. K…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 320
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte