52A_varianta_Falcon
Původní brko selhalo...

S čerty nejsou žerty, oznamuje titul známé pohádky Hynka Bočana z roku 1984. V ní nezkušený pekelník napravuje, co na zemi popletl. Z hlediska zobrazení čerta v české filmové pohádce je název ukázková klamavá reklama. Právě žerty jsou totiž s českými čerty nejvíc. Český čert je mezi světovými pekelníky výjimka: bývá to často tak trochu dobromyslný naiva, který se nechá snadno napálit, ale bývá s ním legrace. Zlo a hrůzu v české společnosti reprezentuje namísto něj žena – v duchu lidového pořekadla „kam čert nemůže, nastrčí ženskou“.

V odlehčené tradici čertů pokračuje aktuálně i nejnovější přírůstek do žánru – pohádka Čertí brko, za níž stojí Marek Najbrt, Robert Geisler a Tomáš Hodan. Trio spojené s postavou politického lobbisty Tondy Blaníka zkouší čerta aktualizovat pro současnou společnost a diváka, který nejen že už dávno na peklo nevěří, ale o jehož pozornost musí klasická kostýmová pohádka soupeřit s animovanými nebo fantasy filmy nabízejícími nadpřirozené postavy a vzorce o boji dobra se zlem v dokonalejším balení. Tady se jde na věc přes mezigenerační linku vztahu otce a nerdovského syna, vtipy a politiku. Čertí brko navíc ukazuje čerta více jako Čecha a pohádkový svět jako českou společnost. Vše doplňuje zásadní dilema, jak vlastně dnes modernizovat pohádku.

Krotká obrana

Hlavním hrdinou Čertího brka je nezkušený čert Bonifác, technicky zručný, nepraktický mileniál, který místo zvládání kouzel vymýšlí zlepšováky. K…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte