Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Káva s kočkou

„Co to děláš?“ zeptal se kocour. Byl vypasený, chlupatý a seděl na stolku v kočičí kavárně hned vedle kafe. „Píšu o kočičí kavárně,“ řekla jsem. Je to kavárna, kde se volně pohybují kočky, lezou na stoly a navazují interakce s hosty. Pokud se jim chce. „To ví každý, to je stará věc,“ řekl kocour, jemuž se bohužel zrovna chtělo.

Bylo to v Praze na Újezdě, v kavárně, která zde působí již čtvrtým rokem, měl tedy svým způsobem pravdu. Kromě toho tu visí pravidla: „Pokud se budete chovat ke kočičce hezky, s láskou a respektem, ona se bude chovat hezky k vám.“ Proto jsem kocourovi neodporovala, chovala jsem se k němu v rámci možností hezky a pokračovala ve psaní.

V Česku žije asi milion koček, má ji každá pátá domácnost stejně jako v Německu, ve Velké Británii či Itálii. Zřejmě to ale obyvatelstvu nestačí, protože je tu kromě toho také zhruba dvacet kočičích kaváren. Některé kavárny jsou umisťovací, jsou tu kočky z útulků, které je možné si rovnou nechat zabalit. „Mě ne,“ řekl kocour. To nehrozí, myslela jsem si, ale vzhledem k pravidlům kočičí kavárny jsem nic neřekla a čekala, až se začne chovat s láskou a respektem. „A dál?“ zeptal se kousavě.

Teď se čeká, kdo koncept posune někam dál. Jinde se to totiž už děje – hlavně v Asii, a nejvíc v Japonsku, které světu dalo už tolik děsivě roztomilých trendů. Takže například: ježčí kavárny, kde je možné se za poplatek mazlit s ježky, ochranné rukavice v ceně. Dále soví kavárna, kde si návštěvník hladí soví peří, tak neobyčejně…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1207
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte