Minulou středu měla ve sněmovně vypuknout velká bitva hodnotové války, která se dnes pod prapory tolerance versus tradice vede na mnoha místech světa. Čeští poslanci měli rozhodovat o novele občanského zákoníku otevírající institut manželství také gayům a lesbám a zároveň o návrhu, který naopak žádá dosavadní platnou definici – že manželství je výhradně svazkem muže a ženy – nepřekročitelně zakotvit v ústavě.

Nervy se však nakonec šponovaly na obou stranách klikaté, napříč stranami běžící fronty zbytečně. Kvůli návalu jiné práce nepřišla řada ani na jeden z návrhů a není jasné, kdy se k nim v nabitém programu poslanci opět dostanou. Otázka, zda máme „otevřít manželství pro všechny“, tak dostala čas k další veřejné debatě.  To je dobře, protože v ní kromě řady jiných otázek jde také o děti, jejichž blaho by mělo být prioritou každé společnosti.

Víc než teorie

Podle občanského zákoníku je hlavním účelem manželství „založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc“. Zákoník sice zatím definuje manželství jako „trvalý svazek muže a ženy“, skrze definici hlavního účelu svazku si však lze snadno za ženu a muže dosadit páry stejnopohlavní. Norma totiž zároveň nikde nezmiňuje, že tyto děti musí být biologické a musí mít za oba rodiče právě lidi, kteří do manželství vstupují. Takže když dnes mohou rodinu založit bez vlastních biologických dětí heterosexuálové, není důvod, proč by v tom mělo být bráněno homosexuálům.

Jeden z hlavních argumentů pro…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte