Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Druhořadé děti

Stát už považuje gaye a lesby za způsobilé k rodičovství. Zbývá zrovnoprávnit jejich potomky.

Minulou středu měla ve sněmovně vypuknout velká bitva hodnotové války, která se dnes pod prapory tolerance versus tradice vede na mnoha místech světa. Čeští poslanci měli rozhodovat o novele občanského zákoníku otevírající institut manželství také gayům a lesbám a zároveň o návrhu, který naopak žádá dosavadní platnou definici – že manželství je výhradně svazkem muže a ženy – nepřekročitelně zakotvit v ústavě.

Nervy se však nakonec šponovaly na obou stranách klikaté, napříč stranami běžící fronty zbytečně. Kvůli návalu jiné práce nepřišla řada ani na jeden z návrhů a není jasné, kdy se k nim v nabitém programu poslanci opět dostanou. Otázka, zda máme „otevřít manželství pro všechny“, tak dostala čas k další veřejné debatě.  To je dobře, protože v ní kromě řady jiných otázek jde také o děti, jejichž blaho by mělo být prioritou každé společnosti.

Víc než teorie

Podle občanského zákoníku je hlavním účelem manželství „založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc“. Zákoník sice zatím definuje manželství jako „trvalý svazek muže a ženy“, skrze definici hlavního účelu svazku si však lze snadno za ženu a muže dosadit páry stejnopohlavní. Norma totiž zároveň nikde nezmiňuje, že tyto děti musí být biologické a musí mít za oba rodiče právě lidi, kteří do manželství vstupují. Takže když dnes mohou rodinu založit bez vlastních biologických dětí heterosexuálové, není důvod, proč by v tom mělo být bráněno homosexuálům.

Jeden z hlavních argumentů pro…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte