Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Šmoulí osmičky

Šmoulalí, to byla zase party. Slavilo se sto let republiky a ještě šedesát let šmoulů a ty dvě osmičky šmouly nějak sešmoulily. Tak potichoučku, celá vesnička ještě spí.

V říjnu 1958 se v belgickém komiksu objevili modří panáčci zvaní Les Schtroumpfs. Zpočátku to byly jen vedlejší postavičky, ale jejich význam v popkultuře stále rostl. Postupně měli svůj vlastní komiks, pak film, pak pronikli do Ameriky, kde v roce 1981 vznikl pro televizi NBC seriál, z nějž se stal globální hit. V roce 1988 to došmoulal až do Československé televize. Ta dala panáčkům české jméno a zásobu nových šmoulích slov – a oni jí za to zvýšili sledovanost. Šmoulapána, šmoulové prostě šmoulali.

Když měli narozeniny, ťukli si okenou přezdívanou šmoulí šáňo, a že si zahrají svou oblíbenou hru Hádej, kdo jsem. Šmoulové mají kladný vztah k Čechům: líbí se jim jejich etnicky jednobarevná společnost i barevně natřené domky. Chtěli to dát najevo a začali představovat osobnosti české historie.

Pěkný nápad? Ze začátku to tak vypadalo. Taťka Šmoula se nikdy netajil, proč nosí bílou bradku a proč šmouly stále nabádá: „Nebát se a nekrást!“ TGM, uhádli šmoulové – a aby mu udělali radost, budou mu odteď říkat tatíček. Šmoulinka si vybrala Hanku Zagorovou – právě její písnička provázela první české šmouly a prodřela se hluboko do podvědomí celé jedné generace. „Kam přijdou, tam je šou, skáčou a tancujou,“ zanotovala Šmoulinka – a modří už věděli.

Pak přišel na řadu Fešák: „Planeta je opravdu, opravdu…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1216
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte