Kultura

Jiný TGM

Pokud je nová biografie opravdu příkrá, pak tehdy, když mluví o naší současnosti

Pavel Kosatík je zkušeným autorem životopisných knih a děl o novodobých českých mýtech i scenáristou nedávného televizního cyklu České století, ve kterém – pro mnohé kontroverzně – „polidštil“ postavy zdejších dějin. Václava Havla v něm ztvárnil až deziluzivně, podobně jako Masaryka v dialogu s místodržícím knížetem Thunem, kde se jako prozíravější možná jeví ten druhý. Právě o zakladateli Československa je jeho nová kniha Jiný TGM – a ani tady nejde o pohled přehnaně uctivý. Snaží se hledat méně dokonalou tvář politika a muže, o kterém dobové publikace psaly, že je národním světcem. Nicméně pokud je někde opravdu příkrý, pak tehdy, když mluví o naší době - a stejně tak o Masarykových současnících a naplnění jeho odkazu.

Kosatík jej líčí jako statečného a odhodlaného muže pevné vůle, přitom až bezohledného k sobě a často i k lidem v okolí, bez dlouhodobých přátel či rovnocenných spolupracovníků, protože v dosahu jeho aury nebylo místo pro jinou silnou osobnost.

Masaryk je pro autora mužem, který zasvětil život tvrdé práci, při níž byl veden přesvědčením, že je vyvolen Prozřetelností, což byla podle jeho chápání vnitřní síla, která člověka vede, pomáhá mu najít a udržet v životě správný směr. Až svatokrádežně v tom autor protagonistu přirovná k Adolfu Hitlerovi, který rovněž věřil, že jej životem vede Prozřetelnost.

Otec, nebo instituce

Kosatík vypráví Masarykův životní příběh chronologicky a přibližuje jeho myšlenkový vývoj a psychiku.…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte