Prague - photograph overlooking Wencesla
Za nezávislost. (václavské náměstí po zhroucení Rakouska-uherska, 1918) • Autor: Getty Images

Letošní připomínání osmičkových výročí končí výročím nejšťastnějším – slavíme sto let od vzniku republiky. Ačkoli hlavní slavnostní akce teprve přijdou, nelze si nevšimnout rozpaků, které ve společnosti vládnou. Je možné slavit vznik státu z roku 1918, když dnešní atmosféra spíše připomíná období jeho konce v roce 1938? Humanismus je přežitek, vzdělání má ustoupit zdravému rozumu, zpochybňuje se bývalý prezident (tehdy to byl Masaryk, dnes Havel)… Hesla se nápadně podobají, jen vnější okolnosti jsou nyní naštěstí výrazně příhodnější. Byla by ale škoda nechat se utopit v současných sporech, připomínáme si výjimečný moment v dějinách. A může to být i příležitost, kdy si začneme vytvářet paralelní společnost, na které jednou může znovu vyrůst Masarykova republika.

Společně

Pakliže se vydáme v čase zpět do podzimních dní roku 1918, spatříme vzrušující události, které se odehrávají v dechberoucím tempu. V té době Češi a Slováci doslova píší světové dějiny: Tomáš G. Masaryk ve Washingtonu, Edvard Beneš v Paříži, František Staněk ve Vídni a zástup politiků a aktivistů v Praze. Masaryk dobře vycítil, že světová politika se mění a o budoucnosti Evropy se rozhodne ve Washingtonu. Proto zde vytvářel síť spojenců mezi novináři, diplomaty a politiky, s jejichž pomocí se dostal až k prezidentu Woodrowu Wilsonovi.

Bez přehánění lze říci, že jako geniální stratég rozehrál hru, kdy byl pokaždé o krok napřed před vyslanci Rakouska-Uherska, takže ti naráželi na Masarykem…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte