Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Káva houbeles

Šustění spadaného listí. Chladné kapky na špičkách větví. Vůně tlení. Zbarvené listí a stejně pestré pytlíky od chipsů odhozené v mlází. Podzimní les je prostě třeba vychutnat všemi smysly. Takže i chutí. Protože to je teď trend – a kdo nechce okusovat pýchavky, ať si z nich aspoň udělá kapučínko.

Biohackeři, mileniální hipsteři i hypochondři teď na podzim přešli na houby. Přesněji na léčivé houby, momentálně nejoblíbenější potravní doplněk. Jejich prodej a spotřeba jdou rychle vzhůru, pýchavkové startupy rostou jako houby po dešti a místo houbové omáčky se podává ona houbová káva.

Nejoblíbenější léčivá houba je lví hříva, která vzhledem spíš připomíná lví míchu, a je vyhledávaná pro své účinky na nervovou tkáň. Jedí ji tedy všichni, kdo touží zlepšit svoji výkonnost, soustředění a ochránit se před následky stárnutí. Dále cordyceps, houba, která léčí cévy, srdce i astma. A pak také sibiřská čaga, která pomáhá játrům vyčistit organismus, zlepšuje imunitu a dokáže dodat tělu přesně to, co právě potřebuje. Tvrdí mudrci i Gwyneth Paltrow.

Čínská medicína tyhle houby používá už tisíc let a za tu dobu se sice úplně neprokázalo, jak účinkují, ale aspoň je jisté, že se po nich nikomu nic hrozného nestane. V trendy podnicích na Sunset Boulevardu právě tyto druhy přimíchávají do frappé a doplňují větším množstvím čokolády a cukru, aby se trochu přebila podzimní příchuť tlejícího podhoubí.

K nám trend dorazil zatím jen sušený a zázračné houbové kávy se dají koupit jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1110
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte