Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Vzpomínka na Zemi

V prvních dvou dílech hvězdné trilogie Vzpomínka na Zemi čínský spisovatel Liou Cch’-sin rozpracoval teorii, že vesmír je temný les a každá civilizace ozbrojený lovec. Co se však stane, když někdo v lese rozsvítí? Převládne instinkt přežití, nebo existuje vesmírná solidarita a morálka? ptá se autor v závěrečném dílu, který řeší „věci vyhrazené bohům“.

Autor se v globální spisovatelskou celebritu vypracoval díky tomu, že vzal čtenáře mimo koleje západní sci-fi a předvedl, jak by vypadal první kontakt s mimozemšťany na pozadí velké kulturní revoluce. Lidé nepřicházejí vesmír kolonizovat, ocitají se v konfliktu a posléze diplomatické válce s mnohem vyspělejší civilizací Trisolaranů. Trojka přitom ještě překonává rozmáchlost předešlých dílů: kniha sršící nápady se rozpíná přes miliony let a několik dimenzí. Čtenář si pak může připadat jako hráč počítačové strategie. Skáče mezi vývojovými etapami civilizace, je svědkem politického thrilleru i mezihvězdných bitev. Vystřídají se tu desítky důležitých postav, ale osud Země i lidstva leží v rukou nepravděpodobných hrdinů – umírajícího Tchieng-mina a jeho platonické lásky ze střední školy, letecké inženýrky Čcheng Sin. Díky hibernaci cestuje stoletími a stává se člověkem, jenž má rozhodnout v momentě narušení křehkého příměří s Trisolarany (ti se od lidí naučí lži a přetvářce a stanou se nebezpečnějšími soupeři).

Občas se tak vtahující kniha blíží až k existenciálnímu románu, ale Cch’-sina primárně nezajímají pocity…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte