Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vzpomínka na Zemi

V prvních dvou dílech hvězdné trilogie Vzpomínka na Zemi čínský spisovatel Liou Cch’-sin rozpracoval teorii, že vesmír je temný les a každá civilizace ozbrojený lovec. Co se však stane, když někdo v lese rozsvítí? Převládne instinkt přežití, nebo existuje vesmírná solidarita a morálka? ptá se autor v závěrečném dílu, který řeší „věci vyhrazené bohům“.

Autor se v globální spisovatelskou celebritu vypracoval díky tomu, že vzal čtenáře mimo koleje západní sci-fi a předvedl, jak by vypadal první kontakt s mimozemšťany na pozadí velké kulturní revoluce. Lidé nepřicházejí vesmír kolonizovat, ocitají se v konfliktu a posléze diplomatické válce s mnohem vyspělejší civilizací Trisolaranů. Trojka přitom ještě překonává rozmáchlost předešlých dílů: kniha sršící nápady se rozpíná přes miliony let a několik dimenzí. Čtenář si pak může připadat jako hráč počítačové strategie. Skáče mezi vývojovými etapami civilizace, je svědkem politického thrilleru i mezihvězdných bitev. Vystřídají se tu desítky důležitých postav, ale osud Země i lidstva leží v rukou nepravděpodobných hrdinů – umírajícího Tchieng-mina a jeho platonické lásky ze střední školy, letecké inženýrky Čcheng Sin. Díky hibernaci cestuje stoletími a stává se člověkem, jenž má rozhodnout v momentě narušení křehkého příměří s Trisolarany (ti se od lidí naučí lži a přetvářce a stanou se nebezpečnějšími soupeři).

Občas se tak vtahující kniha blíží až k existenciálnímu románu, ale Cch’-sina primárně nezajímají pocity…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte