Čára vládního hospodaření se v posledních letech občas zaklikatí, ale v zásadě drží směr. Schodek státního rozpočtu vytrvale klesá, loni se dostal skoro na nulu a totéž se má podle průběžných čísel opakovat i letos.

Příští rok se chystá obrat. Rozpočet na rok 2019, který Babišova vláda schválila minulý týden, vrací čáru do minusu – počítá se schodkem, tentokrát ve výši 40 miliard korun.

Už mnohokrát padlo, že v době, kdy je ekonomika na vrcholu, není pro schodkový rozpočet opodstatnění. Babiš však kalkuluje s jinou, jednodušší matematikou. Čím víc peněz rozdělí, tím víc bodů získá. Tento postup plánuje i v dalších dvou letech a není důvod ho za to chválit.

S větrem v zádech

Schodek v praxi znamená, že vláda utratí víc, než vybere. Už dopředu jde tedy do nového roku s tím, že jí bude 40 miliard chybět. Peníze si půjčí, což zvedne státní dluh. Totéž chce zopakovat v letech 2020 a 2021.

Český schodek ani dluh (suma všech ročních schodků dozadu – momentálně 1,65 bilionu korun) nejsou v porovnání s okolním světem nijak extrémní. Plánované schodky zemi nezruinují, to ale ještě neznamená, že jde o správnou politiku.

Babiš měl mimořádné štěstí v tom, jak svoji politickou dráhu načasoval. Zahájil ji na sklonku krize a od té doby má díky sílící ekonomice nepřetržitě vítr v zádech. Mnozí jeho příznivci mylně zaměňují příčinu a následek a věří, že svět kolem nich šlape díky kompetentnímu vůdci. Skutečnost je ale samozřejmě jiná. V dobré hospodářské kondici je celý…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte