Kultura

Bludiště cti.

Jan Kment (1961) debutoval předloni prózou Čéťové a zloději, v níž očima osmiletého Oldřicha evokoval atmosféru pražské, tehdy dělnické čtvrti Karlín na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a pouliční život kluků. V románu Bludiště cti, vydaném letos přesně 21. srpna, se opět vyskytuje Oldřich, který má za sebou první třídu základní školy, je zde jeho o dva roky starší sestra Klára, matka Kamila, učitelka ruštiny, a otec Vladimír řečený Vadim, voják z povolání.  Jmenují se Kosovi a bydlí v Karlíně. Píše se rok 1968. Jsou prázdniny, děti pobývají u příbuzných na Moravě. Přijede za nimi zdrcená matka. Otec spáchal sebevraždu, pustil si v prvních dnech okupace plyn.

Základní skutečnost je vyřčena hned na začátku a napsána docela sugestivně. Ovšem vyprávění, které by mělo dát odpověď, jak a proč k tragédii došlo, rychle a nenávratně sklouzne do popisnosti a meandrovitosti. Chvíli to jsou vzpomínky na venkovské prázdninové dovádění dětí, chvíli dramatické líčení, jak Kamila přežila koncentrák a utekla z pochodu smrti. Krátké kapitoly umožňují přeskakovat v čase a místě, aby autor do prózy natěsnal co nejvíc malých i velkých dějin – ovšem učinil to jen za cenu toho, že četné partie vězí v obecnosti a čítankovitém konstatování historických skutečností. Kromě toho by text zasluhoval redigování v jazyce (zduřelé opakování spojky ale) i logice: třeba na str. 115 se píše, že Kamila a Vadim se roku 1968 s „vervou ponořili do práce, která najednou…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte