Poprvé v životě začínám rozumět tomu, jakým způsobem mohlo dojít k církevní reformaci.

Četba drtivého dopisu arcibiskupa Carla Marii Vigana člověku zároveň láme srdce a dovádí ho k zuřivosti. Bývalý papežský nuncius v něm tvrdí, že již před pěti lety osobně informoval papeže Františka o vážných obviněních na adresu tehdejšího kardinála Theodora McCarricka. Pokud Vigano říká pravdu, znamená to, že zkažená nejsou jenom nejvyšší patra katolické církve, ale i samotný papežský úřad.

Zneužívání a lži

Vigano předminulý týden v podstatě přitloukl svých 95 tezí na dveře chrámu sv. Petra. Arcibiskup obviňuje nejen Svatého otce, ale také více než desítku kardinálů včetně tří po sobě jdoucích vatikánských státních sekretářů, kteří, jak Vigano tvrdí, údajné McCarrickovy zlotřilosti kryli. Zároveň vyzývá papeže k odstoupení. Pro tak závažná obvinění proti úřadujícímu papeži a členům kurie ze strany církevního hodnostáře prakticky neexistuje precedens a pro výzvu k abdikaci to platí dvojnásob. Viganovo obvinění je potřeba vyšetřit, dokumenty, které cituje, musí být zveřejněny, a papež se z obvinění musí zodpovídat.

Vigano tvrdí, že dvakrát, v letech 2006 a 2008, psal svým představeným v Římě a vysvětloval jim, že McCarrick žádal „na svých seminaristech a kněžích zvrácené skutky“, že se vysmíval „mladým seminaristům, kteří se mu pokoušeli vzdorovat“ a že „svatokrádežně sloužil mše“. Odpověď nepřišla. Nakonec se dozvěděl, že papež Benedikt XVI. přikázal, aby byl McCarrick…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte