Kultura

V jakém jazyce sním?

Elena Lappin je anglicky píšící novinářka, spisovatelka, překladatelka a editorka (uspořádala dvě antologie mladých německých a českých autorů). Narodila se v Sovětském svazu a vzděláním je lingvistka hovořící pěti jazyky, která okusila několik exilů, přičemž dětství a mládí strávila až do srpnové invaze v Praze. Její memoáry V jakém jazyce sním? – dotažené od dětství až po současnost etablované intelektuálky – tak anglofonní kritika přivítala s tím, že jejich hlavním tématem je navýsost aktuální vynucená migrace. Česká propagace zase zdůrazňuje, že její osudy v malém zachycují dějinné zvraty v Evropě druhé poloviny 20. století. Obojí platí, ale s výhradami.

Rodiče Lappin přesídlili do Československa a po roce 1968 emigrovali do Hamburku s tím, že toužili po politické svobodě. A když se autorka soustředí na jejich život a dilemata, na někdejší multietnické Baku či na zničený Stalingrad, píše silný příběh jednoduchým a nevyumělkovaným jazykem. Když však pozornost upne na sebe, opomene, že její vlastní exily – studovala v Izraeli a posléze pobývala v Kanadě a v USA, dokud se nerozhodla pro Londýn – byly motivovány akademicky nebo profesním uplatněním daným jazykovými zkušenostmi.  Většina recenzí citovala pasáž o smutku pramenícím z vytržení z jedné kultury, ale v jejím případě převládá spíše druhá strana odchodu:  euforie z nových možností, které také dokázala  zúročit.

Text skvěle slouží jako varování před znalostí pouze jednoho jazyka, nicméně úděl autorky je…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte