Kultura

Hledat v sobě sviňáka

Někde končí nevina a začíná vina, někde leží hranice mezi bojem, pasivitou a přisluhovačstvím. Dělicí čára je však klikatá, rozmazaná, občas i nezřetelná. Většinou vede kolem strachu, lhostejnosti a vypočítavosti, ale občas se taky prosmýkne kolem hlubokých, těžko srozumitelných a temných pudů – o tom je román Vůle. Belgický (vlámský) spisovatel Jeroen Olyslaegers jím zakončil svou volnou trilogii a získal za něj několik cen.

Osou je příběh Wilfrieda Wilse, mladého policisty (a amatérského básníka) v Němci okupovaných Antverpách. Wils jej později coby stařec vypráví pro svého potomka a jeho vzpomínky se prolínají se současným rodinným dramatem. Popsat Wilse není snadné. Je to četník, ale nikoli kolaborant. Dokáže se zachovat jako hrdina (když jde o jeho židovské spoluobčany), ale není odbojář. Je schopný brutálního násilí, ale není násilník. Svými spoluobčany i okupanty pohrdá, ale s kolaborujícími kamarády (a jejich esesáckými ochránci) se pravidelně a s jistou potěchou po celou válku stýká. I proto, že jeden z nich ho uvedl do francouzské literatury a probudil v něm jeho básnické alter ego.

Vůle nevyhnutelně připomíná klenot nizozemské literatury, šedesát let starý román Temná komora Damoklova. I podobenství W. F. Hermanse zkoumá charaktery na pozadí válečné doby, ale pohybuje se při tom na hraně skutečnosti,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte