Během první půle letošního roku každý den – včetně víkendů – průměrně jedna česká farma přešla na ekologické zemědělství. A každý čtvrtý den ještě jedna navíc.

Při zběžném pohledu na český venkov ledaskdy nelze nepropadnout smutku z místa, odkud jako by se vytrácel život, ornice a krása. První na ráně jsou nekonečné lány a polorozpadlé statky. Nicméně mezitím potichu bublají proměny. K opraveným kapličkám tu a onde přibývají desítky nových alejí. Při pozemkových úpravách občas vznikají travnaté pásy, nové remízky a podobné zelené prvky. Nejdůležitější oprava se ale děje přímo na polích.

Rozšířil se nám tu takový nešvar povídat, že bio je jenom módní prázdno. Mě naopak vždycky znovu překvapí, jak umí místo kolem sebe proměnit k lepšímu. Francouzští vědci v biopolích našli pětkrát více žížal než na sousední parcele. Ale ani haldy podobných statistik vás nepřipraví na osobní zážitek. Pak dorazíte na statek a ocitnete se na ostrově jiného světa. Soused nalevo má narovnané lány; soused napravo narovnané lány; ale tady sice třeba i pěstují totéž, ale všechno kvete, bzučí a půda je nadýchaná jako piškotové těsto. A přibývá farmářů, kteří svůj kousek země oživují. Abychom mluvili řečí, která je pozorovateli tuzemské krajiny dobře srozumitelná: v Česku máme toho času 395 tisíc hektarů řepky a 427 tisíc hektarů biofarem.

Sice většina pořád připadá na podhorské louky a pastviny. Ale také orné půdy zaujímají biofarmy oproti roku 2000 pětinásobek. Pro farmáře to přestává být…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte