Poslanci z vyšetřovací komise k OKD se domnívají, že toho můžou málo. Jeden z jejích členů, Petr Pávek (STAN), proto sepsal novelu jednacího řádu sněmovny, který postavení poslaneckých komisí definuje. Podle novely by komisaři měli dvě nové pravomoce. Svědkovi, který nepřijde, by mohli uložit citelnou pokutu. A mohli by nahlížet do živých policejních spisů. Cesta Pávkovy novely sněmovnou je na samém začátku, teď se jí budou zabývat poslanecké kluby.

Pomůžeme policii

V pořadí jednadvacátá poslanecká vyšetřovací komise (v průměru připadají zhruba tři na jedno volební období, v tom minulém šetřily třeba kauzu Opencard, pochybení při stavbě dálnice D47 či reorganizaci policie) si dala celkem ambiciózní cíl. Za deset měsíců od loňského prosince do letošního října rozplést celou historii privatizace Ostravsko-karvinských dolů (OKD), sahající do devadesátých let – za jakých okolností v nich stát ztratil majoritu, prodal minoritní podíl, jaké souvislosti měl jejich úpadek.

Na minulý týden si komise mimo jiné pozvala někdejšího spolumajitele OKD Zdeňka Bakalu (vlastní týdeník Respekt). Ten ze Švýcarska vzkázal, že nepřijede, protože věc řeší soudy, a on že navíc vnímá komisi jako účelovou. Komise proto požádala policii, aby podnikatele předvedla, ta ale odpověděla, že mimo území republiky pro něj nemůže.

Možností, jak dnes nedostupné informace zneužít, je celá řada.

Tweetni to

Podle současných pravidel komise nic dělat nemůže. Novela by jí…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte