Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vyhynulý OTTO

A máme tu další vymírající druh, co brzy navždy zmizí z planety. Zásilkový katalog. Na lesklém papíře, plný lákavých věcí. Dlouho se jím listuje a pak, po zralé úvaze, člověk perem zaškrtne vybrané zboží, objednávku zanese do poštovní schránky. Pomalu a jistě – další dvě slova, která už taky patří mezi ohrožené druhy.

Tradiční německý zásilkový obchod OTTO oznámil, že letos vydá poslední tištěný katalog. Němci litují. A litují i Češi, i když jinak. Katalog OTTO a taky již dříve vyhynulý Quelle či Neckermann, to byly knihy o svobodě a všem ostatním, co mají jen na Západě. Oblíbené byly už za socialismu – když je někdo sehnal. Nedalo se z nich sice nic objednat, ale dalo se představovat si, jaké by to bylo. A když přišel kapitalismus, objednávalo se. Těžko říct, co bylo lepší.

Není až takové překvapení, že se katalog, tenhle papírový dinosaurus, stal obětí evoluce. Ze zásilkového obchodu se tímto stává e-shop jako každý jiný. Ale stejně. Zásilkový katalog od OTTY byl symbol německého snu, přehledného světa, kde si každý užitečný občan může za odměnu něco objednat. Také zakladatel firmy Werner Otto byl srozumitelný hrdina – žádná podezřelá globální korporace jako Amazon. Zásilkový obchod založil po válce. V prvním katalogu nabízel na 28 stranách boty. Závěrečná vydání mají přes 700 stran a je tam (skoro) všechno. Werner Otto založil postupně i další firmy, měl pět dětí se třemi ženami, a když v roce 2009 oslavil stovku, přišel mu přát bundesprezident i kancléřka. Jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1110
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte