A máme tu další vymírající druh, co brzy navždy zmizí z planety. Zásilkový katalog. Na lesklém papíře, plný lákavých věcí. Dlouho se jím listuje a pak, po zralé úvaze, člověk perem zaškrtne vybrané zboží, objednávku zanese do poštovní schránky. Pomalu a jistě – další dvě slova, která už taky patří mezi ohrožené druhy.

Tradiční německý zásilkový obchod OTTO oznámil, že letos vydá poslední tištěný katalog. Němci litují. A litují i Češi, i když jinak. Katalog OTTO a taky již dříve vyhynulý Quelle či Neckermann, to byly knihy o svobodě a všem ostatním, co mají jen na Západě. Oblíbené byly už za socialismu – když je někdo sehnal. Nedalo se z nich sice nic objednat, ale dalo se představovat si, jaké by to bylo. A když přišel kapitalismus, objednávalo se. Těžko říct, co bylo lepší.

Není až takové překvapení, že se katalog, tenhle papírový dinosaurus, stal obětí evoluce. Ze zásilkového obchodu se tímto stává e-shop jako každý jiný. Ale stejně. Zásilkový katalog od OTTY byl symbol německého snu, přehledného světa, kde si každý užitečný občan může za odměnu něco objednat. Také zakladatel firmy Werner Otto byl srozumitelný hrdina – žádná podezřelá globální korporace jako Amazon. Zásilkový obchod založil po válce. V prvním katalogu nabízel na 28 stranách boty. Závěrečná vydání mají přes 700 stran a je tam (skoro) všechno. Werner Otto založil postupně i další firmy, měl pět dětí se třemi ženami, a když v roce 2009 oslavil stovku, přišel mu přát bundesprezident i kancléřka. Jeho…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1280

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte