Česko zřejmě čeká další kapitola boje proti nevládním organizacím. Ministerstvo financí oznámilo, že chce ušetřit na státních výdajích tři miliardy korun. Prý se ale nebude škrtat u sociálních projektů a sportu. Ministerstva sociálních věcí a školství říkají, že na jejich výdajích se šetřit nebude. Jenže podle prohlášení zástupců nevládních organizací vyplácejí právě tyto rezorty 86 procent všech výdajů státu na neziskové organizace. Co je tedy skutečným cílem úspor?

Okamurova lekce

Pracovat pro nevládní organizace není v Česku moc velká radost. Lidé jsou tu většinou podprůměrně, v lepším případě průměrně zaplacení, mnohdy jde o velmi namáhavou práci, a ještě dostávají už několik let znaménko příživníků zneužívajících veřejné prostředky či vysloveně škůdců.

Nevraživá rétorika mluví v obecné rovině o všech nevládkách, až když se politici dostanou do úzkých, přijdou s tím, že nemyslí ty, které pomáhají nemocným, handicapovaným, seniorům nebo umírajícím. Nicméně i tak je škoda napáchána, stačí si s pracovníky těchto organizací promluvit, abychom se dozvěděli, jak často čelí nadávkám, a to zejména ve virtuálním prostředí.

Vláda přitom nikdy nepředložila studii, která by dokázala, že tu dochází k nějakému výraznému zneužívání veřejných peněz. Organizace jsou ostatně pod poměrně pečlivou kontrolou státních institucí. Tak kde je problém?

Naproti tomu když Nejvyšší kontrolní úřad odhalí, jak špatně hospodaří instituce řízené politiky, a kde ztrácíme v součtu…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte