23A_jaros
Pozor na dobrou pověst státu za hranicemi. • Autor: Milan Jaroš

Nová česká vláda se od počátku léta pokouší přiškrtit jeden ze zásadních výdobytků porevoluční demokracie – svobodný přístup k informacím. Využívá k tomu chystanou novelu zákona o ochraně soukromých dat. Ještě je ale slušná šance tento útok na svobodu slova zastavit. Poslanci by měli začít projednávat novelu počátkem září a někteří z nich hledají způsob, jak vládní návrh zablokovat, nebo alespoň zmírnit cestou kompromisu.

Neohrožujte naše zájmy

S nápadem změnit některé předpisy zákona o svobodném přístupu k informacím přišlo už ministerstvo vnitra Milana Chovance z ČSSD, tedy minulá vláda. Úředníci a politici chtěli hlavně změnit pár bodů, které se týkaly informací o vyšetřování trestných činů a některých dat o policii a tajných službách. Návrh zákona nakonec dopracovali podřízení Chovancova nástupce Lubomíra Metnara a norma prošla rozsáhlým připomínkovým řízením všech rezortů. Finální podobu poslala vláda do sněmovny na sklonku jara.

Podezření expertů vzbudil už fakt, že změna zákona o svobodném přístupu k informacím je skryta v novele jiného zákona – o ochraně osobních dat (GDPR). „Není to ústavně zakázaný přílepek v pravém slova smyslu, ale působilo to na mě, jako by někdo chtěl využít úpravu potřebného evropského zákona k nenápadnému skrytí svých vlastních zájmů něco utajit. Ale možná to byla jen odborná nešikovnost,“ říká Oldřich Kužílek, jeden z tvůrců a hlavních znalců zákona o svobodném přístupu k informacím (

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte