Stát se opravdovým skautem není úplně snadné. Existuje zde navíc důvodné podezření, že pro maďarské romské děti z chudého severovýchodu země je to přímo nemožné. Takový je alespoň závěr anabáze Tibora Derdáka, ředitele Školy dr. Ámbédkara v třítisícové Sajókazy, jejímiž žáky jsou v drtivé většině sociálně znevýhodněné (přeloženo do reálií kraje kolem maďarského Miškovce tedy romské) děti. Derdák se čtyři roky marně snaží založit při své škole skautský oddíl, který by jim podle ředitelových slov mohl pomoci k tomu nejdůležitějšímu, kontaktu se světem mimo jejich region. Jak ale v uplynulém týdnu detailně popsal maďarský týdeník 168 hodin, nápad se přes všechnu snahu vždycky zadrhl u samotných maďarských skautů.

Ve službách jednoty

Derdák a jeho svěřenci byli při zakládání nového oddílu na dobré cestě, ovšem scházel jim jeden důležitý předpoklad. Budoucí vedoucí musí mít složené vůdcovské zkoušky, což je podle mezinárodních pravidel možné pouze u některého z již existujících oddílů. Pravidelně se však stávalo, že předem dohodnuté společné táboření – jedna z podmínek zkoušky – okolní skautstvo na poslední chvíli rušilo, například s argumentem, že oddíl se nakonec rozhodl uspořádat jen skromný tábor výhradně pro své členy. Když se to samé opakovalo každé léto a několikrát a nepochodil ani u maďarských oddílů v rumunském a slovenském příhraničí (jediný, kdo byl s dětmi ochotný tábořit, byli z hlediska zkoušek irelevantní francouzští skauti, které škola sehnala díky…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte