Před čtyřmi lety mistrovství světa v kopané pořádala vůbec nejfotbalovější země – Brazílie, a vyvolala tak pocit návratu hry do země zaslíbené. Před osmi lety turnaj jako první sportovní megaudálost přicestoval do Afriky a Jihoafrická republika skeptikům předvedla organizační dovednosti i nezvyklou atmosféru. Před dvanácti lety bylo hostující zemí Německo a ukázalo se světu jako sympatická otevřená země, vzdálená klišé o zarputilých Germánech. Podobné radostné přesahy pro ty, které nezajímá jen dění na trávníku, letos chyběly. Pořadatelem byla Putinova autokracie, která okupuje část Ukrajiny a dezinformační válkou podemílá demokracie. Přesto šampionát přinesl příběhy sahající za hranice sportu, třeba následující tři.

Kolaps mistrů

Mistři světa z Německa nečekaně vypadli hned v úvodu turnaje, a napodobili tak osud svých předchůdců na čtyřech z pěti posledních šampionátů. Ukazuje to tempo, kterým se fotbal mění. Taktika, která před čtyřmi lety okouzlila svět, se okouká a soupeři na ni dokážou najít recept. Trenéři logicky důvěřují osvědčeným pilířům týmu – ale ty už neumí překvapit a chybí jim dravost těch, kdo ještě nevyhráli. Podobná srovnání jsou sice ošemetná, ale třeba německý týdeník Der Spiegel v debaklu na hřišti viděl paralely s krizí v politice a byznysu. Styl merkelovské politiky, koučink trenéra reprezentace i myšlení automobilových manažerů narazily na hranice svých možností a nezachytily dramatickou změnu okolního světa.

Kolektiv nade vše

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte