Brussels, Belgium. 6th July 2018. Belgian supporters watch the Russia 2018 World Cup quarter-final…
Autor: Alamy, Profimedia

Nad rušnou bruselskou křižovatkou Germoir se už pár týdnů vyjímá portugalská vlajka, aspoň šest metrů dlouhá. Zdobí fasádu domu s hospodou v přízemí. Jako v každém portugalském podniku, i tady je několik televizí a během mistrovství světa čelí pořádnému náporu diváků. Drobní staříci se sklenkou vína nervózně loupou ústřice, podsadité slečny a paní hypnotizují obrazovku, muži se rozčilují s pivem v ruce. O ulici níž u jiné portugalské hospody policie natáhla kolem chodníku pásky, aby hloučky těch, kteří se už dovnitř nevešli, a sledují tedy fotbal přes okno, nezabraly celou ulici. Bar neuměle vyzdobený vlaječkami a dětskými fotbalovými míči posílil směny a žije teď od rána do noci sedm dní v týdnu. Když se dobře daří, rozdává obsluha oříšky zdarma. Tady kolem Rue de la Brasserie to žije, dokud je Portugalsko ve hře, a pak se ještě pár dní fandí Brazílii.

Brusel je na sledování šampionátu skvělým místem. V jednom z nejkosmopolitnějších měst Evropy každý den truchlí nebo slaví někdo jiný. Po vítězství Senegalu vypukly spontánní večírky v africké čtvrti Matonge, hojně sledované byly polské zápasy v hospodách s orlicí nad vchodem. Ve městě, kde je skoro každý tak trochu vykořeněný, se v jednotlivých komunitách tahle událost prožívá intenzivně. Největší očekávání se ale pochopitelně vztahovala k belgickému týmu přezdívanému Rudí ďáblové.

Někteří místní říkají, že Belgii drží dohromady jen tři věci – král, Brusel a fotbal. Střetům mezi jinak k sobě chladnými Vlámy a Valony se…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte