White House coverage of President Donald Trump
Vem to čert. (Trump) • Autor: The Washington Post/Getty Images

Přišlo to dříve, než jsme čekali, musí si říkat stoupenci volného obchodu. Obchodní válka, zahájená uvalením obchodních přirážek ze strany Spojených států, se ještě ani pořádně nerozběhla a jedna z totemických amerických firem, výrobce motocyklů Harley-Davidson, už přesouvá část výroby mimo území USA. Chce se vyhnout clům, která EU zavedla jako odvetu proti obchodním přirážkám uvaleným Američany. Trumpovy kroky se rychle obracejí proti němu samotnému, dělníci z továren Harley-Davidson, demograficky typičtí Trumpovi voliči, přicházejí o práci. Muži a ženy v montérkách musí logicky rychle prozřít, pochopit svůj volební omyl a populistu zavrhnout.

Když se však reportérka deníku Finacial Times vypravila do továren ve státě Wisconsin, setkala se s úplně jinou logikou. Oslovení dělníci jsou skutečně voliči Donalda Trumpa. Skutečně jim hrozí propouštění. Jejich rozhořčení však rozhodně nesměřuje do Oválné pracovny. Na vině je podle nich Evropská unie a především samotná firma, která již dříve různě přesouvala část výroby do zámoří a Trumpových cel jenom využívá jako kouřové clony, aby své nevlastenecké rozhodnutí zamaskovala. A vlastně, vem to čert: ekonomická situace je již delší dobu příznivá, a když dělníci o práci přijdou, najdou si jistě zase nějakou jinou.

Už zas

Podobně nečekané reakce Trumpových voličů se vlastně zdají být pravidlem. Přestože se to tak při sledování běžných amerických médií nemusí jevit, Donald Trump po více než roce vládnutí nemá velký…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte